Υδατοσφαίριση : Στην Α1 Κατηγορία η γυναικεία ομάδα του ΝΗΡΕΑ Χαλανδρίου

Αθλητισμός στο Χαλάνδρι

Υδατοσφαίριση
Ανέβηκαν οι Γυναίκες, έπεσαν οι Ανδρες

Ανάμικτα συναισθήματα προκάλεσε η λήξη της αγωνιστικής περιόδου 2006-07 στο πόλο στους Χαλανδραίους, οι οποίοι είδαν με χαρά τη γυναικεία ομάδα του Νηρέα να ανεβαίνει στην Α1 Κατηγορία, σε αντίθεση με την ανδρική που ακολούθησε τον αντίστροφο δρόμο, επιστρέφοντας ύστερα από δύο σεζόν στην Α2.
Υπό την εμπνευσμένη καθοδήγηση του νεαρού προπονητή Χάρη Γιακουμάτου (μόλις 25 ετών!), οι κοπέλες του Νηρέα-μαθήτριες λυκείου στην πλειονότητά τους- οδήγησαν την ομάδα του Χαλανδρίου ξανά στα…σαλόνια της πρώτης κατηγορίας.
Στην τελική φάση τής Α2 Γυναικών, που πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο του Αλίμου, η ομάδα του Νηρέα έφερε τα κάτωθι αποτελέσματα:

4. Ιωνικός Νικαίας 0

Οι κοπέλες που έκαναν υπερήφανους όλους τους Χαλανδραίους καθώς και το τεχνικό επιτελείο αποτελούν:
Εφορος: Βασίλας Ιωάννης

*Η «Προφίλ» επιθυμεί να δώσει σε όλους τους συντελεστές αυτής της μεγάλης επιτυχίας τα θερμά της συγχαρητήρια!

Με ήττες ολοκλήρωσαν τη χρονιά οι Ανδρες
Οπως ήταν αναμενόμενο, η ανδρική ομάδα πόλο αποχαιρέτησε την πρώτη κατηγορία με βαριές ήττες μέχρι και την τελευταία αγωνιστική. Τα αποτελέσματα του Νηρέα ήταν τα εξής:
ΝΗΡΕΑΣ-Παναθηναϊκός 10-21 (τα οκτάλεπτα: 1-6, 4-5, 1-4, 4-6). Για την ομάδα του Χαλανδρίου σκόραραν οι: Βουκίσεβιτς (3), Κολυβάς (3), Γαρελίδης (2), Κοντονής, Παύλου.
Χίος-ΝΗΡΕΑΣ 25-10 (τα οκτάλεπτα: 7-1, 6-1, 5-3, 7-3). Για τον Νηρέα τα γκολ πέτυχαν οι: Παύλου (3), Χατζηαλέξης (3), Βουκίσεβιτς (3), Θ. Μουρίκης.
ΝΗΡΕΑΣ-Πανιώνιος 5-16 (τα οκτάλεπτα: 1-6, 1-2, 3-5, 0-3). Οι σκόρερ του Νηρέα: Βουκίσεβιτς (3), Φλώρος, Κολυβάς.
Η τελική βαθμολογία της Α1μετά και τους 22 αγώνες της κανονικής περιόδου έχει ως εξής:
12. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡ. 2   151-359
Υποβιβάστηκαν στην Α2 Κατηγορία ο Ηρακλής και ο Νηρέας.
Ποδόσφαιρο
4η τερμάτισε η ΑΕΧ, σώθηκε ο Ατρόμητος
Το τέλος της σεζόν βρήκε την ιστορική ΑΕΧ να κατακτά την (ιδιαίτερα τιμητική) 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα στον Α΄ Ομιλο της Α΄ Κατηγορίας. Ο Ατρόμητος, πετυχαίνοντας καθοριστικές νίκες, εξασφάλισε την παραμονή του στη δεύτερη κατηγορία και την επόμενη χρονιά, ενώ και ο Απόλλων τερμάτισε στο μέσο της βαθμολογίας, παρά τα συνεχόμενα απογοητευτικά αποτελέσματα τις τελευταίες αγωνιστικές.
Αναλυτικότερα: Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕΧ επί του πρωτοπόρου Παραδείσου με 1-2. Το σκορ για την ομάδα του Χαλανδρίου άνοιξε στο 25ο λεπτό ο Λιβαρτζινός, όμως στο 36΄ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Μιχαήλ. Το νικητήριο τέρμα της ΑΕΧ πέτυχε ο Καλιαμπάκας στο 78ο λεπτό. Αντίθετα οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας δεν τα κατάφεραν εξίσου καλά στο γειτονικό ντέρμπι με τα Βριλήσσια, όπου υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία στην έδρα τους με 1-1. Σκόραρε για την ΑΕΧ ο Αμανατίδης με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Προηγουμένως το Χαλάνδρι είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά ο τερματοφύλακας των Βριλησσίων απέκρουσε πέναλτι του Σταματόπουλου στο 65΄. Σε παιχνίδι εκτός έδρας με τον ουραγό Γ.Σ. Αργυρούπολης, η ΑΕΧ επικράτησε με 0-1, χάρη σε γκολ του Καλιαμπάκα στο 12ο λεπτό με γυριστό σουτ. Οι προσπάθειες της Αργυρούπολης στο δεύτερο ημίχρονο-έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 80΄ δεν στέφθηκαν από επιτυχία και έτσι η ομάδα μας πήρε μια σημαντική νίκη. Τέλος, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής, το (αδιάφορο) Χαλάνδρι επέτρεψε στην Πεύκη- που καιγόταν για βαθμούς- να φύγει από τη γήπεδό του με 0-2, αποτέλεσμα που δεν επηρέασε την τελική κατάταξη της ΑΕΧ στη βαθμολογία.
Πατήσια-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛ. 4-0

Οι τελικές βαθμολογίες για την περίοδο 2006-07 στους ομίλους όπου συμμετέχουν οι ομάδες του Χαλανδρίου έχουν ως εξής: